Reklam

Google Reklam Politikalarını Güncelliyor

Google Ads, ürün ya da hizmetlerin tanıtımını yapmak, marka itibarını güçlendirmek, web sitesine trafik çekmek, işletmelerin daha fazla kişi tarafından tanınır olmasını sağlamak gibi nedenlerle dijital mecra reklam verenleri tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor.

Diğer tüm ürünlerinde olduğu gibi Google Ads’de de çeşitli güncelleme ve geliştirmelere giden Google, kötü amaçlı yazılım politikasını Mayıs 2023 itibariyle güncelleyeceğini duyurdu.

Peki, Google reklam ağını kötüye kullanma politikasını nasıl güncellemeyi planlıyor? Gelin, yazımızın devamında Google Ads kötü amaçlı veya istenmeyen yazılım politikasına hep birlikte bakalım.

Google Ads kötü amaçlı veya istenmeyen yazılım politikası üç ayrı politikaya ayrılıyor

Google’den Mart ayının başında yapılan duyuruya göre; Google Ads kötü amaçlı veya istenmeyen yazılım politikası; kötü amaçlı yazılım, güvenliği ihlal edilen site ve istenmeyen yazılım olmak üzere Mayıs 2023’te üç ayrı politikaya ayrılacak.

Bu politikaları 9 Mayıs 2023’te uygulamaya başlayacak olan Google, güncellemenin tamamen yürürlüğe girmesinin yaklaşık olarak 4 haftayı bulabileceğini belirtiyor.  Bu yeni politika güncellemeleri yürürlüğe girene kadar Google, halihazırda kullanıyor olduğu kötü amaçlı yazılım politikasını uygulamaya devam edecek.

Google yeni reklam politikasında neler değişiyor?

Kötü Amaçlı Yazılım; bir bilgisayara, cihaza veya ağa zarar verebilecek ya da yetkisiz erişim sağlayabilecek kötü amaçlı yazılımlardır. Yeni güncellemeyle Google kötü amaçlı yazılım politikasının kapsamı, bu tür kötü amaçlı yazılımların kasıtlı olarak dağıtılmasını yasaklayacak şekilde daraltıldı.

Yeni politika doğrultusunda kötü amaçlı yazılımın Google reklamcılık ağı üzerinden tanıtılıyor olup olmadığına bakılmadan kullanılan sitenin ya da uygulamanın içerdiği veya bağlantı verdiği tüm reklamlar ve yazılımlar yasaklanacak. Yani kötü amaçlı yazılım politikasının ihlali artık Google tarafından ağır ihlal olarak kabul edilecek ve ona göre işlem görecek.

Güvenliği İhlal Edilen Siteler; Kullanıcısının bilgisi olmadan üçüncü bir kişiye haksız kazanç sağlayacak şekilde ya da site uygulama kullanıcılarına zarar verecek türde kodu değiştirilmiş hedeflerdir.

Google verilen reklamların, güvenliği ihlal edilen veya saldırıya uğramış böyle site veya uygulamalar tarafından kullanmasına izin vermez. Bununla birlikte bu politikanın ihlal edilmesi, hesabın önceden uyarı yapılmadan askıya alınmasına neden olmaz. Google hesabı askıya almadan en az 7 gün önce kullanıcıya uyarı gönderir.

İstenmeyen Yazılım; Yeni güncellemelerle Google istenmeyen yazılım politikaları kapsamında mevzuata aykırı gördüğü kullanıcı ve reklamlarına izin vermeyeceğini belirtiyor.

Google’a göre istenmeyen yazılımların çoğunun aşağıdaki benzer temel özelliklerin bir veya birkaçını taşıdığı öne sürülüyor:

  • Kaldırması zordur.
  • Yanıltıcıdır; sunmadığı bir değer önerisinde bulunur.
  • Kullanıcının sistemini beklenmedik yöntemlerle etkiler.
  • Diğer yazılımlarla birleştirilmiştir ve varlığı ifşa edilmez.
  • Kullanıcının bilgisi olmadan özel bilgiler toplar veya iletir.
  • Sahip olduğu esas ve önemli işlevlerin tümü hakkında kullanıcıya bilgi vermez.
  • Kullanıcıları yükleme yapmaları için kandırmaya çalışır veya başka bir programın yüklemesi üzerine bindirme yapar.

Bu politikanın ihlal edilmesi, hesabın önceden uyarı yapılmadan askıya alınmasına neden olmaz. Ancak Google hesabı askıya almadan en az 7 gün önce kullanıcıya uyarı gönderebilir.

Google Ads üzerinden reklam verenlerin reklamlarında herhangi bir politika ihlali yapıp yapmadığını öğrenmesi için güncel politikaları incelemesi önemlidir.

Google tarafından ilan edilen 9 Mayıs 2023 tarihinden önce varsa söz konusu reklamlarınızı kaldırmanız yararınıza olacaktır.

Google Ads reklam ağını kötüye kullanma ile ilgili detaylı bilgiye buradan https://support.google.com/adspolicy/answer/6020954?hl=tr&ref_topic=1626336 ulaşabilirsiniz. Bu ve benzeri haberler ilginizi çekiyorsa bizi web sitemizden ya da sosyal hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.