Dijital Pazarlama

Etkili Bir Dijital Pazarlama İçin Dijital Kimliğin Önemi!

Dijitalleşmenin giderek artması ile birlikte fiziki deneyimlerin büyük çoğunluğu sanal ortama taşındı. Dijitaldeki varlığımız çok daha önemli hale geldi. Fiziki yaşamın dijital dünyada varoluşu ve kendini konumlandırması ise dijital kimlik arayışını meydana getirdi. Peki, “Dijital kimlik nedir?” Dijital kimlik, bir şirket veya kişiyi dijitalde temsil eden varlıkların bütünü diyebiliriz.

Kişiler ve Kişisel Markalar İçin Dijital Kimlik

Dijital Kimlik Nedir?

Dijital kimlik, bireylerin internet üzerindeki tüm platformlardaki varlığını kanıtlayan; e-postalarımız, sosyal medya profillerimiz, dijital bankacılık uygulama hesaplarımız, çevrimiçi alışveriş profillerimiz, dijital oyun kimliklerimiz, e-devlet kayıtlarımız, seyahat ve turizm bilgilerimiz birer dijital kimlik örnekleridir.

Artık her kişi bir marka ve bu yüzden de marka konumlandırmasına ihtiyaç duyuyor. Yetenekler, tecrübeler, başarılar; hepsi kişilerin marka konumlandırmasında öne çıkıyor. Fiziki hayatta, çalıştığınız sektörde adınız geçebilir ama dijitalde bir hayalete dönüşüyorsanız işte orada dijital kimliğinizde bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Dijital kimliğinizi oluşturarak kişi markanızı dijital ortamda da temsil ederek her alanda konumlanabilirsiniz.

Şirketler ve Markalar için Dijital Kimlik

Şirket ve markalar için dijital kimlik, genellikle kurumsal kimlikle karıştırılıyor. Kurumsal kimlik, kurumun duruşunun bir temsilidir. Kurumsal kimliklerin dijital dünyaya uyum sağlaması için dijitalleştirilmesi gerekir. Bu nedenle de şirketler için dijital kimlik artık olmazsa olmazlar arasında.

Rekabetin hızla arttığı günümüzde kendini dijitalde doğru konumlandıran şirketler, hayatta kalmaya devam edecek. Yaptığı iş, bulunduğu pazar ne olursa olsun, dijital dünyada varoluşunu konumlandıramayan şirketler; ne yazık ki git gide belki de kendinden çok daha küçük ölçekli şirketlere yenilecek.

Çünkü dijitaldeki belirsiz kimliği, onu tüketici karşısında görünmez kılacak. Çünkü şirketlerin dijital kimliklerini oluşturması aynı zamanda müşteri tarafında da güven, markaya bağlılık ve sürdürülebilir etkileşim sağlıyor. İşte tam da bu yüzden her şirketin dijital kimliğini konumlandırması hayati önem taşıyor.

Dijital Dünyada Yeniden Varoluş İçin Nasıl Bir Dijital Kimlik Oluşturulmalı?

Dijital kimlik, markanın kurumsal kimliğine, duruşuna ve hedeflerine uygun olmalı. Markanın kurumsal kimlik dosyasında yer alan tüm renk, çizgi, karakter ve tasarımlar dijital kanallara marka kimliğine uygun bir şekilde aktarılmalı. Eğer ortada bir uyumsuzluk varsa gerekirse kurumsal kimlikte de revizyonlar gerçekleştirilmeli.

Tıpkı kurumsal kimlikte olduğu gibi dijital kimlik de bütünlük gerektirir. Tüm alanlarda ortak dil, ortak tasarım, ortak mesajlar yer almalı. Her kanalın kendine özgü dili olmakla birlikte, verilmek istenen mesaj ve oluşturulmak istenen imaj toplamda marka kimliğini temsil etmeli.

Dijital dünyada kurumsal duruşun en temel alanı web sitesidir. Bir markanın web sitesi ne kadar profesyonel ve sağlam temeller üzerine inşa edilmiş ise dijital kimliğin oluşturulacağı alanlarda o kadar kurumsal ve profesyonel durur. Sosyal medya hesapları, mobil uygulamalar, verdiğimiz reklamlar, yayınladığımız blog yazıları, yolladığımız basın bültenleri, paylaştığımız postlar ve arama sonuçlarında karşımıza çıkan tüm varlıklar dijital kimliğin parçası. Marka olarak tüm bu parçaları bir araya getirmeli ve birbirini destekleyici stratejiler oluşturmalıyız.

Markalar, dijital kimliklerini oluştururken yer alacağı platformları çok dikkatli seçmeli. Seçtiği her dijital mecra ile tüketicisine kendisi, ürünleri ve hizmetleri hakkında bilgi vermeli, görünür olmalı ve kesinlikle ulaşılabilir olmalıdır. Çünkü hedef kitle artık marka ile bağ kurmak ve diyaloğa geçmek istiyor. Dijital dünyada kendini doğru bir şekilde konumlandıran, doğru bir dijital kimlik oluşturan marka ve şirketler, hedef kitlelerine daha kolay ulaşacak ve kendini geleceğe taşıyacaklar.

Dijital Kimlik Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

“Dijital Kimlik Eşittir Google Kimliği”

  • Google’da adınızı, markanızı arattığınız zaman karşınıza çıkan siteleri ve sayfaları kontrol edin.
  • Markanız için hangi bilgilerin uygun, hangilerinin güncellenmesi gerektiğine karar verin.
  • İşletme ve sosyal medya hesaplarınızdaki optimizasyonları yaparak bilgilerinizi güncel tutun.
  • Sizi ve alanınızı temsil edecek görüşlerinizi aktarın, içerik üreterek kimliğinizi besleyin.
  • Dijital kimliğinizin güvenliğini sağlayın. Son yıllarda özellikle sosyal medya ve web siteleri için gerçekleşen saldırılardan kendinizi korumak için kimlik doğrulama uygulamaları kullanın.

Dijital Varoluş - Dijital Kimlik Nasıl Oluşturulur?

Marka ve şirketler için dijital kimlik oluşturulması, profesyonel bir bakış açısı, uzmanlık ve deneyim gerektiriyor. Dijital kimlik oluşturulmadan önce ilk yapılması gereken “Dijital Kimlik Analizi” olmalıdır.

Dijital kimlik analizi ile şirket ve markanın dijital dünyadaki varlığı incelenerek ortaya somut veriler konulur. Bu veriler ışığında marka, ürün ve hizmetlerimizi aratan hedef kitlemiz karşına nasıl bir kimlik ile çıkmamız gerektiğine dair iletişim stratejisi belirlenir. Dijital kimliğimizde yer almasını istediğimiz yada istemediğiniz başlıklar çıkarılır. Web sitesi tasarımından, içerik üretinine, sosyal medya iletişiminden, Google ve Meta reklamlarına kadar tüm alanlar yeniden kurgulanır.

İnov Ajans olarak, başta sağlık sektörü olmak üzere tüm sektör dinamiklerine hâkim, geniş bir yelpazeden sunduğumuz hizmetleri sürdürülebilir kılmak öncelikli hedefimizdir.

Bünyemizde sunduğumuz hizmetleri uzmanlık alanına göre oluşturulan, birbirinden farklı olmakla birlikte birbiri ile bağlantılı olarak çalışan profesyonel çalışma arkadaşlarımızı bulundurmaktayız.

Kendi alanında uzman, dijitalin içinde yer alan yaratıcı ekibimiz ile dijitalleşmenin çok yönlü etkilerini ve yeniliklerini yakından takip ederek hizmet sunduğumuz kişi, kurum ve markaları hedeflerine ulaştırıyoruz.

Profesyonellerden oluşan genç, yaratıcı ve her zaman inovatif düşünen kadromuz, hizmet verdiğimiz kurumların karşılaştığı sorunların üstesinden gelmek için çözüm odaklı bir yaklaşım geliştirmekteyiz.

İnov Ajans olarak hizmet sunduğumuz kişi, kurum ve markalarımızı birer çözüm ortağı olarak görüyor ve sunduğumuz hizmetleri, markanın kurumsal vizyon, misyon ve değerleri doğrultusunda yeniden tanımlıyoruz.